Ga direct naar: Hoofdnavigatie | Inhoud | Zoeken | Servicemenu

Studenten in actie tegen privacyschending ov-chip

Met de invoering van de ov-chipkaart wordt de privacy van studenten ernstig aangetast. De juridische studentenorganisatie Clinic wil dat het College Bescherming Persoonsgegevens daar tegen optreedt.

Vanaf 16 maart kunnen studenten alleen nog gratis reizen met hun OV-chipkaart. Persoonlijke informatie en gegevens over hun reizen worden dan automatisch opgeslagen en zeven jaar bewaard.

Een grote privacyinbreuk, vinden de studenten van Clinic. Daarom eisen ze dat het CBP optreedt tegen de NS en de stadsvervoerder GVB in Amsterdam en RET in Rotterdam.

In een eerdere privacyzaak over de chipkaart zag het CBP geen reden tot ingrijpen, omdat betalende reizigers nog steeds kunnen kiezen voor een anonieme kaart, of een papieren kaartje. “Maar studenten zijn nu de eerste groep die geen keuze meer heeft. Zij móeten met hun persoonsgebonden chipkaart reizen. Dat maakt deze zaak anders”, zegt Gerrit-Jan Zwenne, de in privacyrecht gespecialiseerde advocaat die de studenten bijstaat.

De NS verplicht studenten om met hun studenten-OV in- en uit te checken. Wie dat niet doet kan een boete krijgen van 35 euro. Clinic vindt dat onzinnig. “Een student met een weekkaart mag doordeweeks gratis reizen door heel Nederland. Waarom wil de NS dan toch weten waar we met de trein naar toe zijn gegaan?” vraagt studente en een van de initiatiefnemers Robin de Wit zich af.

Advocaat Zwenne vermoedt dat de NS die gegevens wil hebben omdat ze veel geld waard zijn. “Vooral door op basis daarvan gericht reclame te maken. Denk aan budget-stedentrips en kortingsacties voor pretparken, of speciale aanbiedingen voor hamburgermenu’s in de Burger King van station Leiden”, schreef hij vorige week in het FD.

Het ministerie van Verkeer zegt in reactie op de klacht dat studenten nog steeds een anonieme OV-chipkaart kunnen gebruiken als ze niet willen dat hun gegevens worden opgeslagen. Alleen dan zonder het gebruik van de korting waarop ze recht hebben. Belachelijk, vindt De Wit. “Dat betekent dat ik moet betalen voor mijn privacy.”

Clinic verwacht binnen enkele weken een reactie van het CBP. Anders dan bij een gewone klacht moet het College op dit handhavingsverzoek van de studenten een officieel besluit nemen.

Vanaf 16 maart kunnen studenten alleen nog gratis reizen met hun ov-chipkaart. Persoonlijke informatie en gegevens over hun reizen worden dan automatisch opgeslagen en zeven jaar bewaard.

Een grote privacyinbreuk, vinden de studenten van Clinic. Daarom eisen ze dat het CBP optreedt tegen de NS en de stadsvervoerder GVB in Amsterdam en RET in Rotterdam.

In een eerdere privacyzaak over de chipkaart zag het CBP geen reden tot ingrijpen, omdat betalende reizigers nog steeds kunnen kiezen voor een anonieme kaart, of een papieren kaartje. “Maar studenten zijn nu de eerste groep die geen keuze meer heeft. Zij móeten met hun persoonsgebonden chipkaart reizen. Dat maakt deze zaak anders”, zegt Gerrit-Jan Zwenne, de in privacyrecht gespecialiseerde advocaat die de studenten bijstaat.

De NS verplicht studenten om met hun studenten-ov in- en uit te checken. Wie dat niet doet kan een boete krijgen van 35 euro. Clinic vindt dat onzinnig. “Een student met een weekkaart mag doordeweeks gratis reizen door heel Nederland. Waarom wil de NS dan toch weten waar we met de trein naar toe zijn gegaan?” vraagt studente en een van de initiatiefnemers Robin de Wit zich af.

Advocaat Zwenne vermoedt dat de NS die gegevens wil hebben omdat ze veel geld waard zijn. “Vooral door op basis daarvan gericht reclame te maken. Denk aan budget-stedentrips en kortingsacties voor pretparken, of speciale aanbiedingen voor hamburgermenu’s in de Burger King van station Leiden”, schreef hij vorige week in het Financieele Dagblad.

Het ministerie van verkeer zegt in reactie op de klacht dat studenten nog steeds een anonieme ov-chipkaart kunnen gebruiken als ze niet willen dat hun gegevens worden opgeslagen. Alleen dan zonder het gebruik van de korting waarop ze recht hebben. Belachelijk, vindt De Wit. “Dat betekent dat ik moet betalen voor mijn privacy.”

Clinic verwacht binnen enkele weken een reactie van het CBP. Anders dan bij een gewone klacht moet het college op dit handhavingsverzoek van de studenten een officieel besluit nemen.


23 mei 2012

Alcohol pas vanaf 18 jaar? Nog even niet

Alcohol pas vanaf 18 jaar? Nog even niet Een minderheid van senatoren in de Eerste Kamer wil de leeftijdsgrens voor alcoholgebruik verhogen van zestien naar achttien jaar. Ze krijgen voorlopig hun zin niet, tot opluchting van de studentenverenigingen.
23 mei 2012

Weer uitstel van het uitstel

Formeel heeft de Tweede Kamer nog steeds geen beslissing genomen over het afschaffen van de basisbeurs voor masterstudenten. Het debat hierover is opnieuw verplaatst.

23 mei 2012

Verhouding inspectie en NVAO onduidelijk

Het is niet vreemd dat de politiek de neiging heeft om het overheidstoezicht op het hoger onderwijs aan te scherpen. Maar het valt te betwijfelen of dat op de lange termijn voor beter onderwijs zorgt.
22 mei 2012

Ontwerp je eigen Prometheus

Ontwerp je eigen Prometheus Altijd al een god willen maken? Nu is je kans. De TU nodigt alle medewerkers en studenten uit om een nieuw beeld van Prometheus te ontwerpen.

22 mei 2012

'Haal Portugese en Griekse technici hierheen'

'Haal Portugese en Griekse technici hierheen' De een zijn dood is de ander zijn brood. Nederland zou hoogopgeleide Grieken, Portugezen en Spanjaarden hierheen moeten halen, nu er in hun eigen land nauwelijks werk voor hen is, zegt voorzitter Jan Anthonie Bruijn van de AWT.
22 mei 2012

'Studielening is eigen verantwoordelijkheid student'

'Studielening is eigen verantwoordelijkheid student' Staatssecretaris Zijlstra vindt het belangrijk dat studenten goed worden voorgelicht over een lening bij DUO, maar hij wil het ook niet overdrijven. “Het is hun eigen verantwoordelijkheid dat ze niet zomaar gaan lenen voor een nieuwe ...

  Meer