Ga direct naar: Hoofdnavigatie | Inhoud | Zoeken | Servicemenu

'TU moet brand naspelen'

De TU heeft adequaat gereageerd op de brand bij Bouwkunde, maar zou op het hoogste niveau een brand moeten naspelen die zogenaamd slecht afloopt.

De TU reageerde snel en besluitvaardig op de brand bij Bouwkunde en werkte goed samen met de gemeente en de hulpdiensten. Toch biedt dit nog geen garanties voor de toekomst.
Dat concludeert Ernst & Young in een evaluatie die het bureau in opdracht van de TU schreef over het crisismanagement tijdens de brand. Het adviesbureau deed dat aan de hand van documentatieonderzoek en interviews met het management.
De universiteit zou op het hoogste niveau een brand moeten naspelen die zogenaamd slecht afloopt. Bij een brand met doden en gewonden moeten immers andere dingen gebeuren, waarvan de TU nog veel kan leren.
Ook adviseert Ernst & Young om een taskforce crisismanagement in te stellen om beter voorbereid te zijn op crises. De universiteit legt nu nogal de nadruk op veiligheidsincidenten en incidenten van terroristische aard (waarvoor nu Plan Pandora klaarligt), maar zou in kaart moeten brengen welk typen risico er nog meer zijn.
Volgens het adviesbureau verliep de ontruiming door bedrijfshulpverleners snel en adequaat, hoewel de ontruimingsprocedure niet voor iedereen helder was en er lange tijd onzekerheid was over het ‘echt leeg zijn’ van het gebouw. Hoewel alle belangrijke functionarissen tijdig waren ingeschakeld, was voor hen geen actuele telefoonlijst beschikbaar.
Er waren conceptdraaiboeken voor crisismanagement, maar die werden niet uit de kast getrokken. De TU handelde praktisch en had die draaiboeken blijkbaar niet nodig om juist te handelen.
Behalve Ernst & Young onderzocht ook Interseco in opdracht van de TU de brand. Interviews die Interseco hield onder de direct betrokkenen, bevestigen dat de brand ontstond doordat lekwater van een gesprongen waterleiding op de zevende verdieping in een koffieautomaat op de zesde verdieping terechtkwam. Interseco voert de getuigen anoniem op.
De waterleiding kon volgens de betrokkenen springen door slecht soldeerwerk. Dat was twee millimeter dik, waar vijftien millimeter gebruikelijk is. Een van de betrokkenen vertelt het ‘ongelofelijk te vinden dat de waterleiding op dit punt nog veertig jaar heeft standgehouden’. De reden waarom de leiding het nu niet meer hield, moet volgens een getuige worden gezocht in een plotselinge drukverhoging van het water.
Nadat de brand in de koffieautomaat was ontstaan, verspreidde die zich in luttele seconden over de zesde verdieping. Het lukte de brandweer niet om tijdig binnenin het gebouw te blussen, omdat de waterdruk nog niet hoog genoeg was na herstelwerkzaamheden.
Het COT instituut voor veiligheids- en crisismanagement concludeert in een onderzoek in opdracht van de gemeente dat de maatregelen in het gebouw die gericht waren op ontvluchting hun waarde bewezen. Hoewel het pand op het gebied van materieel aan de eisen voldeed, had het verlenen van gebruiksvergunningen beter gekund.
De gemeente en de TU presenteerden bovengenoemde rapporten op 14 januari, na het ter perse gaan van deze krant.


21 mei 2012

Studenten lenen én sparen

Een derde van de studenten leent bij DUO: gemiddeld 365 euro per maand. Toch heeft zeventig procent 4500 euro spaargeld achter de hand. Een op de vijf studenten leent alleen om leuk te kunnen leven, constateert het Nibud bezorgd.
21 mei 2012

Stressvolle eindsprint voor de Ecorunner

Stressvolle eindsprint voor de Ecorunner Van Delft helemaal naar Andalusië rijden op één litertje brandstof. Theoretisch kan het. Dat demonstreerden Delftse studenten afgelopen weekend in Rotterdam tijdens de Shell Ecomarathon. Hun wagen, de Ecorunner, reed 1 op 1698.

17 mei 2012

'Batmobus' mag de weg op

'Batmobus' mag de weg op Eindelijk. Hij mag de weg op. De Superbus van prof.dr. Wubbo Ockels kreeg dinsdag een kenteken van minster Schultz van Haegen van Infrastructuur en Milieu.
16 mei 2012

Waterpomp wint Philips Innovation Award

Waterpomp wint Philips Innovation Award De Delfste start-up aQysta heeft men hun door waterkracht aangedreven irrigatiesysteem de Philips Innovation Award 2012 gewonnen. De vier studenten ontvingen hun prijs ter waarde van 28.500 euro tijdens een feestelijke uitreiking dinsdag ...

16 mei 2012

Miljoenen dankzij buitenlandse studenten

Buitenlandse studenten dragen misschien wel 740 miljoen euro per jaar bij aan de overheidsfinanciën in Nederland. Dat stelt het Centraal Planbureau, dat voor staatssecretaris Zijlstra de kosten en baten van buitenlandse studenten in kaart ...
16 mei 2012

Volgende week pas besluit over onderwijswetten

Pas volgende week zullen Kamerleden officieel bepalen welke onderwijswetten ze doorschuiven naar het volgende kabinet. Toch is het al zeker dat masterstudenten komend jaar hun basisbeurs behouden.

  Meer