Ga direct naar: Hoofdnavigatie | Inhoud | Zoeken | Servicemenu

‘Oeso-cijfer klopt niet’

Besteedt Nederland werkelijk zoveel geld per student als de economische samenwerkingsorganisatie Oeso beweert? Nederland zou bij de top 5 horen. De vereniging van universiteiten (VSNU) gelooft dat niet.

Dinsdag verscheen Education at a Glance. Daarin staan allerlei cijfers staan over het onderwijs in 33 rijke industrielanden, waaronder Europese landen, maar ook de Verenigde Staten, Japan en Canada. In dat jaarlijkse rapport staat dat Nederland vrij veel geld per student uitgeeft: omgerekend zo’n tienduizend dollar per jaar. Rekening houdend met de inflatie is dat bijna evenveel als in het jaar 2000.

Klopt niet, meent universiteitenvereniging VSNU. De Oeso krijgt de cijfers van het ministerie van OCW en daarmee verschillen de universiteiten hierover al jaren van mening.

Twistpunt
Het belangrijkste twistpunt betreft de geneeskundeopleidingen. De universiteiten mochten meer geneeskundestudenten opleiden. Maar geneeskunde is een dure opleiding. Als er meer geneeskundestudenten komen, terwijl het totale budget niet stijgt, dan blijft er voor bijvoorbeeld studenten rechten of economie minder geld over. Daarom vindt de VSNU dat de geneeskundestudenten eigenlijk niet mee zouden moeten tellen.

OCW kijkt daar anders tegenaan. De ene studie is nu eenmaal duurder dan de andere. Geneeskundestudenten zijn ook studenten, dus die moeten gewoon in het gemiddelde meewegen, aldus het ministerie.

Een jaar geleden hebben de partijen besloten de verschillen in zienswijze te laten voor wat ze zijn. De discussie wordt hier samengevat.


23 mei 2012

Alcohol pas vanaf 18 jaar? Nog even niet

Alcohol pas vanaf 18 jaar? Nog even niet Een minderheid van senatoren in de Eerste Kamer wil de leeftijdsgrens voor alcoholgebruik verhogen van zestien naar achttien jaar. Ze krijgen voorlopig hun zin niet, tot opluchting van de studentenverenigingen.
23 mei 2012

Weer uitstel van het uitstel

Formeel heeft de Tweede Kamer nog steeds geen beslissing genomen over het afschaffen van de basisbeurs voor masterstudenten. Het debat hierover is opnieuw verplaatst.

23 mei 2012

Verhouding inspectie en NVAO onduidelijk

Het is niet vreemd dat de politiek de neiging heeft om het overheidstoezicht op het hoger onderwijs aan te scherpen. Maar het valt te betwijfelen of dat op de lange termijn voor beter onderwijs zorgt.
22 mei 2012

Ontwerp je eigen Prometheus

Ontwerp je eigen Prometheus Altijd al een god willen maken? Nu is je kans. De TU nodigt alle medewerkers en studenten uit om een nieuw beeld van Prometheus te ontwerpen.

22 mei 2012

'Haal Portugese en Griekse technici hierheen'

'Haal Portugese en Griekse technici hierheen' De een zijn dood is de ander zijn brood. Nederland zou hoogopgeleide Grieken, Portugezen en Spanjaarden hierheen moeten halen, nu er in hun eigen land nauwelijks werk voor hen is, zegt voorzitter Jan Anthonie Bruijn van de AWT.
22 mei 2012

'Studielening is eigen verantwoordelijkheid student'

'Studielening is eigen verantwoordelijkheid student' Staatssecretaris Zijlstra vindt het belangrijk dat studenten goed worden voorgelicht over een lening bij DUO, maar hij wil het ook niet overdrijven. “Het is hun eigen verantwoordelijkheid dat ze niet zomaar gaan lenen voor een nieuwe ...

  Meer